Algül İle Akgül

Kitabın Adı : Algül İle Akgül
Yazarı : Nilüfer Velieceoğlu

Kitabın Özeti:
Algül ile Akgül anneleriyle yaşıyan iki kardeşmiş. Kar fırtınalarının yaşandığı bir gün kapılarını çalan bir ayıya yardım edip onu bir gece misafir etmişler. Bütün gece sohbet edip, arkadaş olmuşlar.
Bu iki kardeş sürekli ormanda beraber gezer, hiç ayrılmazlarmış. Birgün ormanda gezerken yaşlı bir cüceni upuzun sakallarının çalılara takıldığını görmüşler ve yardım etmek istemişler. Tüm uğraşılarına rağmen kurtaramayınca sakalın bir kısmını kesip kurtarmışlar. Bu iyilik karşısında teşekkür beklerken yaşlı cüce onları azarlamış, onlara bağırıp çağırmış ve ardına bile bakmadan ordan uzaklaşmış.
Olaylara çok şaşıran yardımsever kızlar evlerinin yolunu tutmuş.Yolda giderken yine birinin “imdat,imdat” diye bağırdığını duyunca yardıma koşmuşlar. Birde bakmışlarki cüce derede su içerken uzun sakalını kocaman bir balığa kaptırmış. Cüceyi çekmişler çekmişler ama kurtaramamışlar. Son çare olarak yine sakalından bir tutam kesmişler. Cüce yine avazı çıktığı kadar bağırıp çağırmış ardına bile bakmadan oradan uzaklaşmış.
Kızlar yine evlerinin yolunu tutmuşlar ki az sonra yine cüceyle karşılaşmışlar. Cüce kızlara bağırmış.
-Yine mi siz?gidin buradan..sakalımı kesip kesip bitirdiniz. Sizin yüzünüzden ne hale geldim! demiş.
Aslında cüce gücünü sakalından alan bir büyücüymüş. Sakalı kesildikçe gücü de azalıyormuş.Tam o sırada çalıların arasından birayı çıkıp yaşlı cüceyle kavga etmeye başlamış. Bu ayı kızların eve alıp yardım ettikleri ayıymış. Ayı cüceye öyle bir vurmuşki cüce havalandıktan sonra cansız bedeni yere düşmüş. Daha sonrada ayı değişip bir prens dönüşmüş. Beraber yürüyüp konuşmuşlar, dost olmuşlar. Meğer prensi yılar önce ayıya çeviren yine o yaşlı cüceymiş. Prens ile Algül birbirini çok sevmişler ve tekrar görüşmek için sözleşmişler.
Algül ile Akgül eve dönümce olanları annelerine birbir anlatmışlar.
Prens günler sonra kardeşiyle ava çılkmış ve yolda Algül ile Akgül’e rastlamışlar. Akgül ile prensin kardeşide birbirini çok sevmişler. Birbirlerinden hiç ayrılmamak için evlenmişler ve sonsuza kadar mutlu yaşamışlar.

Aramalar: