ALTIN SAKALLI BALIK

Altın Sakallı Balık, arkadaşının kaybolmasıyla bir macera içine girmiştir. Büyücü Ahtapotunyanına giderek arkadaşı hakkında bilgi almaya çalışır. Ahtapot, arkadaşının insanlar tarafından yakalandığını, arkadaşını kurtarmak için de Altın Sakallı Balığı da yeryüzüne göndereceğini ancak güneş batmadan önce denize ulaşması gerektiğini yoksa yok olacağını söyler. Altın Sakallı Balık insan olarak karada arkadaşını aramaya başlar. Onu akvaryum içinde görür. Onu kurtarmak için Altın Sakalını dükkan sahibine verir. Güneş batmadan denize ulaşırlar. Mutlu bir hayat geçirirler.
5)KiTABIN KAHRAMANI: Çocuklar için model olacak niteliktedir. Kahraman fedakar, cesaretli bir yapıya sahiptir.Kitabin bas kahramani tek oldugundan çocuklar bu konuda karisiklik yasamazlar.
6)KAVRAMLAR: Hikayede davranislarin karsilandigi kavramlar okuyucuya dogru olarak verilmektedir. Herhangi bir kavram kargasasina neden olacak durumlar yoktur. Kavramalar genellikle soyuttur.
Cesaret kavrami; hiç tanımdığı karaya sırf arkadaşı uğruna insan olarak çıkaması.
Fedakarlik kavramı ise; para nedir bilmeyen balık tek varlığı olan altın sakalını arkadaşı uğruna kesip dükkan sahibine vermesi.

Aramalar: