KRALIN SADIK DOSTU

KiTABIN ADI: KRALIN SADIK DOSTU
YAZARI: ÖMER SEYFETTiN

Kral ölümüne yakin akil hocasini yanina cagirarak ogluna babalik yapmasini ister. Con bu görevi yapacagina söz verir
ve yeni kralin yanindan hiç ayrilmaz. Kral daha önceden odanin birindeki resmi oglunun görmemesini con’a söylemistir.
Kral ölünce con genç kral’a sarayi gezdirir ve o odayi göstermez. Genc kral israr edince Con babasinin ona söylediklerini anlatir ama genc kral
israr etmeye devam eder ve odayi açtirir.Genc kral altin sarayli kralin kizinin resmini görünce bayilir ve kiza asik olur.
Sonra onunla evlenebilmek için herseyi yapabilecegini söyleyerek con’a yalvarir. Sonra bir plan yaparak altin sarayli kralin ülkesine giderler.
Yolda kuzgunlar konusurken baslarina neler gelecegini anlar ve bunlari yaparsa tas olacagini anlar ama krala söz verdigi için herseyi göze alir.
Ve yaptiklari sonucunda tas kesilir. Kral con’un bedenini odasinin kösesine koydurmustur. Ve iki çocugu dünyaya gelmistir. Hep kral üzülüyormus ve
hep “con seni geri getirebilmek için herseyimi verirdim ” dermis. Birgün yine böyle derken con dile gelmis ve kuzgunlarin kendine söylediklerini krala söylemis.
“Çok sevdigin çocuklarini kesip kanlarini benim üzerime serpersen bende canlanirim.” demis. Kral ne yapacagini sasmis ve aziz dostunu kurtarmak için
çocuklarini feda etmeye karar verir ve tam çocuklarini kurban edecegi sirada con canlanir. Ve mutlu son hepsi mutlu bir sekilde yasarlar.

Aramalar: