Fatmagülün Suçu Ne? Romanının Özeti Kitap Konusu

Kasabalı bir genç kız Fatmagül… Fazla saf… Ağabeyi Rahmi ve onunla mecburen evlenen yengesi Mukaddes’le birlikte yaşıyor. Nişanlısı Mustafa’yla evleneceği günü iple çekiyor.

Kendine ait bir eve, bir yatağa sahip olacağı günlerin hayaliyle yengesine katlanıyor. Mustafa çocukluk aşkı. Fatmagül kendini bildi bileli Mustafa’yı seviyor. Gelin olduğunda evine götüreceği çeyiz sandığı ise hayatında sahip olduğu tek şey.

Ama Fatmagül’ün umutları bir sabah üzerine düşen dört gölgeyle kararıyor. Yaşadığı korkunç olaydan sonra Mustafa’nın da kendisine sırtını dönmesiyle çaresiz kalan Fatmagül’ün sadece hayalleri değil, hayatının kontrolü de elinden alınıyor.

Fatmagülün Suçu Ne? Romanının Özeti

Fatmagül genç bir köylü kızıdır. Bir gün ona 3′ü zengin çocuğu olmak üzere 4 adam tecavüz ederler. Kızın deli bir abisi dışında kimsesi yoktur. Ama devlet onu korumak için failleri yakalayıp hapse atar.

Zengin cocukların aileleri tek çözümü fakir çocuğu kandırmakta bulurlar. Bir sene evli kalsın, hemen boşatacaklardır ikisini, söz verirler. Fatmagül o sırada hamile değildir, hamile kaldığı için degil, tecavüze uğradığı için Türk kanunlarına göre tecavüzcülerden birisi onunla evlenirse dava düşecektir.

Felaket bir dramdır bu. Gencecik kız sevmediği bir tecavüzcü ile evlendirilir. Üstelik adam bundan oturu inanılmaz pişmandır. Zengin çocuklar kendi şehirlerine dönmüş, o bu herkesin yattığı kızla bir evde üstelik evli olarak kalmıştır. Başından atmaya çalışır kızı, ama atamaz. Bu onu daha da hırslandırır. İçer, döver kızı. Her şeyden suçlu olan bu kızdır işte.

Sarhoş bir gecesinde yine kızla birlikte olur. Kiz sevmiştir onu, kabul eder. Ama ne zaman ki hamile kalır kız, adam sinirlenir, nedir ki bu, bir de pici mi olacaktir bu kadından.. Bu sefer hastanelik edene kadar döver, kızın karnına attığı tekmeler doğmamış bebeğini öldürür. Fakat kız onu ele vermez hastanede, düştüm der ısrarla. Bu olay aklını başına getirir adamın. Sonuçta tecavüz etmiş olan onlardır.