BiR PIRILTIDIR YAŞAMAK – İPEK ONGUN kitap özeti

İçimizde bulunan en güzel şey sevgidir.İnsanları, hayvanları,doğayı,yaşlıları… ve en önemlisi hayatı sevmeliyiz.Hayattta büyük mutluluklar beklersek çok az mutlu oluruz.
Beğenmediğimiz huylarımızı değiştirmeliyiz,yapamıyorsak bunları kabul etmeliyiz.Kötülüklerin yer aldığı dünyamızda,sevgiye neşeye ve mutluluğa çok ihtiyacımız olacaktır.

Herkes çok güzel olamaz.Kendine özen gösteren bakımlı kişiler, dış güzellik denilince akla gelirler.Güzel olmak irade ve disiplin ister.Biraz kurallara uyarsak, kendi kendimize alışkanlık ediniriz.
1-Temiz olmak 2-Ortalama 8 saat uyumak 3-Düzgün, dinç ve kilo sorunu olmaması için egzersiz.
4-Düzenli beslenmek 5-Sigara içmemek 6-Saçlarımıza özen göstermek 7-Temiz olmak ve güzel bir koku sürmek 8-Cilt bakımı 9-Giyimimize özen göstermek 10-Gülümsemek

Çaba gösterirsek odamızı hayalimizdeki bir oda şekline getirebiliriz.Eğer çaba gösterip odamızı değiştirirsek,odamızda severek çalışır,düşlere dalıp kendi odamızda huzur buluruz.

Aldığımız şeyleri yerine koymalıyız,annemize arada sırada yardım etmeli,telefonla uzun uzun konuşmamalı,yüksek sesle müzik dinlememeliyiz.Birbirimize saygılı bir şekilde hitap etmeliyiz,lütfen vb. sözleri çok kullanmalıyız.Söylediklerimize dikkat etmeliyiz,konuklara hoşgörülü davranmalıyız,tutumlu olmalıyız,önemli günleri unutmamalıyız.

İlk izlenimlere önem vermeliyiz.Birisiyle tanışırken gülümseyin.

Yeni girdiğimiz toplulukta din ve politika tartışmalarına girmek.Bir şey istediğimizde lütfen, istediğiniz verildiğinde teşekkür ederim demek gerekir.Güzel konuşmak için sözcük dağarcığını geliştirmek,vurgulara dikkat ederek ve tane tane konuşmak gereklidir.
Karşımızdaki kişinin konuşma hataları olursa onları düzeltmemeliyiz.Nasıl olduğumuz sorulduğunda gerçek anlamda uzun uzun anlatmamalıyız.Kısaca iyiyim demeliyiz.
Konuşanın sözü bitene dek dinlemeliyiz,sözünü kesmemeliyiz.Dinlemeyi öğrenirsek pekçok şeyi zahmetsizce öğreniriz.

Telefonla arayan kimse,önce kendini tanıtmalıdır.Bir numarayı arıyorsak, söze numarayı sorarak başlamalıyız.Konuşamıyacak durumda isek kısa bir açıklama yapıp,daha sonra arayacağımızı söyleyip telefonu kapatmalıyız.
Telefonda gülümseyerek konuşmalıyız.Telefon mesajlarının olduğu bir yer oluşturmalıyız.Önemli telefon numaralarını açıkça görülebilecek biçimde yapıştırmalıyız.Evde yanlız olduğumuzda tanımadığımız biri aradığında, adımızı soyadımızı, evde yalnız olduğumuzu söylememeliyiz,küçük bir yalan söyleyebiliriz.

Gençler,büyüklerine daima yol vermelidir ve kapıyı tutmalıdır.Elimizdeki çöpleri yerler atmamalıyız.Sinemaya vaktinde gitmeleyiz,eleştirileri film sonrası söylemeliyiz.Tiyatroyada erken gitmleyiz.Plaj ve piknikte yeri seçerken oturan insanların yanına oturmamalıyız.Piknikteyim diye sofra kurallarını uymamazlık yapmamalıyız.Ayrılırken çöpleri toplayıp çöp kutusuna atmalıyız.Maçlarda en rahat
giysilerimizle gitmeli ve ilkel davranışlarda bulunmamalıyız.

Hafta sonu gezilerinde bu kuralları uygulamalıyız.1-Davet edilirsek eli boş gitmemeli,evin kurallarına uymalı ve sabhalrı günaydın der, hatırlarını sormalı, yardım teklif etmeli ve nezaket sözcüklerini bol kullanmalıyız.

Armağan vermek güzel bir duygudur.Hediyeyi alırken alıcağımız kişinin beğenisine göre seçmeliyiz.Hediye konusunda hep alıcı veya verici değil hem alıcı hem verici olmalıyız.

Hobi bilinçli bir çaba ister.Hobiler yaşantımıza zevk ve farklılık katar.Hobimize gerekli çabayı gösterimiyor ve öylesine yapıyorsak bu hobi değildir.

Arkadaşlarımızı görünce mutlu oluruz.Arkadaşlarımız yaşantımız ilerledikçe artar.Bütün bu dostluklar insanoğlunun kişiliğini göterir.Eski arkadaşlarımızdan kopmamalıyız.Bazen bir iki tane kötü arkadaşlarımız çıkabilir ama onlardan bir süre sonra onlarla arkadaşlığımızı kesmeliyiz.

Yeni arkadaşlar edinirken bunlara dikkat etmeliyiz.Saçlarımız,elleriniz giysileriniz temiz ve düzgün olmalıyız, hoşgörülü olmalıyız.Sınıftaki arkadaşlarımızı gülümseyerek selamlamalıyız, Arkadaşlarımızla konuşurken onları gerçekten dinlemeli ,sorun ve anlattıklarına ilgi duymalıyız,okulun tiyatro vb. koluna yazılmalıyız,arkadaş olmak istediğimiz kişilere yakın ama boğucu olmadan yaklaşmalıyız.

Kendini seven kişilinin diğerlerine de sevgi ve huzur verir.Henüz arakadaş edinmemiş bir genç için seçtiği arkadaşlarının tutumu çok önemlidir.Kız ve erkek arkadaşlığı bizlere evinizde öğretilen doğrular
ve yanlışlar doğrultusunda davranmalıyız.Tereddüte düşersek bir büyüğümüze veya aklını beğendiğimiz
bir arkadaşımıza söylemeliyiz.Kendimizi sevmeli ve saymalıyız.

Zamanı esneterek kullanmak için bunlara dikkat edilmelidir.Plân yapmak, not almak ,önemli ve önemsiz işleri birbirinden ayırmalıyız,iş bölümü yapmalıyız, bir iş için kesintisiz bir zaman ayırmalıyız,her gün kendimize dinlenme zamanı ayırmalıyız,işlerimizi son zamana bırakmamalıyız.

Herkes başarısız olmaktan korkar.Oysa asıl başarısızlık hareketsiz kalmak ve her şeyi sürekli ertelemek-
tir.Başarısızlıkları başarıya dönüştürmek elimzdedir.Her başarısızlığı başarıya bir adım daha olarak algılar-
sak başarılarımız da kendi bilek gücümüzle yaptığımız için mutlu oluruz.

Mutluluk sürekli değişen ufak tefek zevkler,renkler ve olaylardan oluşmaktadır.Mutlu olmak için çok başarılı olacağım derken, arkadaşlarımızı ihmal etmemeliyiz.Mutluluk tüm bunların farkına varabilmek,
bilincinde olmak ve hayatın güzellikleridir.