Metal Fırtına 2 – Kayıp Naas kitap özeti

Metal Fırtına’nın ilk kitabı Orkun Uçar ve Burak Turna tarafından kaleme alınmıştı. Metal Fırtına-2 Kayıp Naaş’ta ise yazar olarak sadece Orkun Uçar’ı görüyoruz. Metal Fırtına’nın ilk kitabını okuyanların en çok merak ettiği soru Anıtkabir’den kaybolan naaşın ne olduğuydu. İşte Metal Fırtına-2 Kayıp Naaş’ta bu sorunun cevabını bulabilirsiniz. Kitap, 2005 yılında Altın Kitaplar tarafından yayımlandı.

Amerika Birleşik Devletleri 27 Mayıs 2007 tarihinde Anıtkabir’i bombalar. Enkazı incelemeye gelen Genelkurmay Başkanı Hikmet Pars, Atatürk’ün naaşının yerinde bulunmadığını görür. Atatürk’ün naaşı kaybolmuştur. Metal Fırtına’nın ilk kitabında Türk – İsrail gizli savaşı çok kısa olarak ele alınmıştı. Metal Fırtına-2 Kayıp Naaş ise ilk romanın bittiği yerden başlıyor. Roman, sadece kurgu boyutuyla değil arka plandaki Türk – İsrail ilişkilerine ait bilgilerle de dikkati çekiyor. Serinin ilk kitabının en ilgi çekici karakteri, devlete bağlı Gri Takım adlı gizli bir teşkilatta çalışan Türk ajanı Gökhan Birdağ’dı. Gökhan Birdağ, vatan için yetiştirilmiş bir ölüm makinesidir. İlk kitapta Gökhan Birdağ, Amerika Birleşik Devletlerinin Türkiye’ye saldıracağını çok daha önceden öğrenir. Fakat devletin içine kadar sızmış olan ajanlar bu bilginin ciddiye alınmasını engeller. Bunun üzerine Gökhan Birdağ, kendisini yetiştiren Kurt adlı komutanının da yardımıyla gizlice Amerika Birleşik Devletlerine gider ve burada savaşın başlamasını bekler. Savaş başlayınca ABD birliklerinin geri çekilmesi için uyarı da bulunur ama ciddiye alınmaz. Bunun üzerine elindeki bombalardan biriyle Washington’u yok eder. İkinci bomba ile New York’ta yakalanmak üzereyken yaralı olarak kurtulmayı başarır, Alman ajanları saklanmasına yardım ederler.

İlk kitabın sonunda Gökhan Birdağ, Türkiye’ye yönelik savaş planının arkasındaki isim olan işadamı Adrian Lyman’ı kaçırıp intikam alır. İkinci kitapta Gökhan Birdağ ABD’dedir ama kısa sürede yeni görevi gereği Avrupa’ya dönecektir: Yeni görevi ise Atatürk’ün kayıp naaşını bulmaktır.